Що варто знати про продаж деревини в Україні

Близько 15% території України займають ліси, які постійно потрібно оздоровлювати. Цю функцію виконують державні лісгоспи, які кожен сезон здійснюють санітарну вирубку лісів. Гнилі, заражені та сухі дерева зрубують, а на їх місцях висаджують нові. У ході цієї процедури в лісових господарствах накопичується деревина, яку можна продати для отримання прибутків.

Раніше лісоматеріали продавалися закрито, тобто на основі прямих договорів, що підписувалися між представниками бізнесу та посадовцями. Це давало багато можливостей для розвитку корупції. Але з початком роботи системи Prozorro.Sale все змінилося.

З 2020 року, коли в силу вступила Постанова уряду №1178, ринок деревини в Україні перейшов в онлайн середу. Великі лісгоспи зобов’язали продавати лісоматеріали через електронні торги відкритого типу. Про це більш детально написано тут https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/tehsirovina-dlya-vtp-z-sosni-kupiti-na-onlajn-majdanchiku-tb-ue/.

Умови створення лоту

Один лот в системі Прозорро повинен включати в себе 150 або більше кубічних метрів деревини одного сорту. Його вартість не може бути меншою за 200 000 гривень. Для створення аукціону лісове господарство повинно зареєструватися на електронному торгівельному майданчику та підписати з ним договір про співпрацю. Усі послуги для державних підприємств тут є безкоштовними.

Далі для продажу деревини потрібно створити лот, в якому треба розмістити детальний опис та умови продажу.

Умови придбання

Потенційні покупці, знайшовши в системі оголошення про початок аукціону, можуть подавати заявки на участь в ньому відразу після сплати гарантійного внеску. Для того, щоб стати власником цікавого лоту, необхідно перемогти в онлайн торгах. Для цього потрібно зробити найвищу ставку, щоб перебити нею ставки інших учасників. Онлайн аукціон зазвичай проходить в 3 етапи. Для того, щоб отримати суттєву перевагу вже на початку аукціону, потрібно зробити початкову цінову пропозицію вищою за стартову ціну.

Також учасники торгів повинні надати певні документи, які будуть перевіряти представники торгівельного майданчику. Ці електронні документи будуть потрібні для того, щоб підписати з продавцем договір купівлі-продажу у випадку, якщо учасника буде обрано переможцем.

За будь-якими питаннями продавці та покупці завжди можуть звернутися за кваліфікованою допомогою до менеджерів торгівельного майданчику.